ponedjeljak, 6. lipnja 2011.

Dalmacija - Split: Sinjska alka i dolina Cetine

Sinjska Alka je tradicionalno viteško konjaničko natjecanje koje se organizira svake godine početkom kolovoza u gradu Sinju pokraj Splita. Alka je nastala kao spomen na povijesnu pobjedu naroda Cetinskog kraja nad Turcima 15. kolovoza 1715. godine.

Glavna trka Sinjske Alke
Sudionik alke (alkar) mora na konju u punom galopu kopljem pogoditi središte malog željeznog kruga koji se zove alka, a koji se nalazi na visini od oko 3,2 m iznad tla. U Alci mogu sudjelovati isključivo članovi Viteškog alkarskog društva u Sinju, a čine ga samo žitelji Sinja i Cetinske krajine.

15. studenoga 2010. Sinjska alka je upisana na UNESCO-v popis nematerijalne svjetske baštine u Europi.

Rijeka Cetina dala je ime i život području Sinja - Cetinska krajina. Cetinskom krajinom se naziva prostor Sinja, koji se između Dinare i Svilaje spušta Cetini.

Dolina Cetine kod Omiša
 Rafting na rijeci Cetini je posebna atrakcija za sve avanturiste i preporučuje se svim ljubiteljima kativnog odmora. Spuštanje niz ovu prekrasnu rijeku je jedinstven adrenalisnski doživljaj i svakako je preporučljivo angažirati skipera kao voditelja ekipe. Rafting se odvija na 9 km dugom dijelu rijeke, od sela Penšići do restorana Radmanove mlinice, ukupnog pada 45 m.

Dalmacija - Split: Dioklecijanova palača

Djelo kasnoantičke arhitekture, palača poznatog rimskog cara je jezgra iz koje je izrastao sam grad Split.  Dobila je ime po svom tvorcu, rimskom caru Gaju Aureliju Valeriju Dioklecijanu. Pretpostavka je da su radovi na izgradnji palače počeli 295. godine. Sagrađena je sa četiri ulaza: tri s kopnene i jedan s morske strane.

Dioklecijanova palača - rekonstrukcija

Porta argentea (zlatna vrata) i porta ferrea (željezna vrata) čine istočni i zapadni ulaz,. S morske strane su porta aenea (mjedena vrata), dok je glavni, sjeverni ulaz nazvan porta aurea ili zlatna vrata.
Ulica decumanus, okosnica rimske arhitekture, spaja istočni i zapadni ulaz u palaču. Ujedno i dijeli palaču na dva djela: sjeverni sa zgradama za poslugu, vojsku, skladišta i dr., te južni koji je bio namijenjen carskoj obitelji.
Ulica cardo, kao drugi dio kostura palače, počinjala je na zlatnim vratima i vodila do peristila. Na lijevoj strani peristila podignut je osmerokutni carev mauzolej, a sa desne strane su hramovi rimskim bogovima, Jupiteru, Kibeli i Veneri.

Kod transformacije palače u grad, carski mauzolej je s vremenom pretvoren u katedralu. Katedrala je originalno bila posvećena Djevici Mariji ali je krajem srednjeg vijeka preimenovana u salonskog mučenika i zaštitnika Splita - Sv. Dujma.

Dioklecijanova palača danas - pogled iz zraka
Dioklecijanova palača je možda jedini kulturni spomenik u svijetu u kojem ljudi još borave. Dobro očuvani Peristil, Dioklecijanov mauzolej, Jupiterov hram, ranokršćanske crkvice, romaničke kuće, djela kipara Jurja Dalmatinca i mnogi drugi spomenici svjedoče o bogatoj povijesti.

Najava :::::

Poslije nekoliko teorijskih postova, ovaj mjesec ćemo iskoristiti za predstavljanje turističkih regija Republike Hrvatske. Umjesto opisivanja svake regije detaljno, odlučili smo se na format kojim ćemo predstaviti pojedine znamenitosti i lokacije unutar svake regije.

Prva regija koju predstavljamo je Dalmacija - Split

Split - noću

Očekujemo Vaše komentare i pitanja, ali i prijedloge. Ako želite, sami predložite temu za prezentaciju. Pozdravljamo mogućnost za komunikaciju i suradnju :D